maj
Osobowość handlowca ma olbrzymi wpływ na rezultaty jego pracy. Obalmy kolejny mit. Nie każdy nadaje się na handlowca. Na podstawie wyników badań wyodrębniono cechy osobowości najczęściej spotykane w zawodach związanych z handlem.
Wśród nich znalazła się asertywność, zdolności przywódcze, empatia, sumienność, ekstrawersja, optymistyczne nastawienie, chęć zdobywania nowych doświadczeń i emocjonalność. Z punktu widzenia rekrutera sklasyfikowanie kandydata mogłoby ułatwić określenie jak w danej sytuacji handlowiec może się zachować. Najbardziej pożądanymi cechami okazały się zdolności przywódcze i ekstrawersja. Ułatwiają one pozyskiwanie klientów, charakteryzujące się nimi osoby ciągle poszukują nowych wyzwań. W nieco mniejszym stopniu na wysokie wyniki sprzedaży wpływają także asertywność i pozytywne myślenie. Najbardziej przeszkadzającą cechą okazała się emocjonalność.
Pani Julia pracująca w Kaliszu, historycznej stolicy wielkopolski, na stanowisku handlowca podsumowuje to następująco:
– Im wyższy jest poziom emocjonalności, tym gorsze są wyniki sprzedaży. Ulegając wpływom, wykazując się niską samooceną i lękiem, ciężko jest odnieść sukces w zawodzie handlowca. Co wcale nie znaczy, że ludzie chwiejni emocjonalnie nie próbują w nim swoich sił.