maj
Zawód, w którym nie jest potrzebne ukończenie studiów. Zazwyczaj nie jest nawet potrzebne doświadczenie, bo wiele firm zapewnia szkolenia wdrożeniowe. Profesja, której pełnienie opiera się przede wszystkim na kontakcie z ludźmi i w której można zarobić naprawdę ogromne pieniądze.
Brzmi fantastycznie, prawda? A mimo tego zawód przedstawiciela handlowego, potocznie nazywanego handlowcem, od kilku lat jest jednym z najbardziej poszukiwanych na polskim rynku pracy.
Dane statystyczne podają, że co trzecia oferta pracy skierowana jest właśnie do przyszłych handlowców. Zainteresowanie takim rodzajem zatrudnienia również jest spore, skąd zatem tak wyraźne braki kadrowe w tej branży? Prawdopodobnie wynika to z prostego faktu, że praca handlowca nie jest dla wszystkich. Rzeczywiście jej opis brzmi, jakby każdy mógł się w niej sprawdzić, jednak to błąd.
Zawód przedstawiciela handlowego, jak mówią sami specjaliści, wymaga żelaznych nerwów. Osoby, które szybko się poddają, nie mają siły przebicia, nie są w stanie dzielić się entuzjazmem, łatwo ulegają wpływom innych, są nieśmiałe albo rzadko kiedy stawiają na swoim – nie odnajdą się na stanowisku handlowca. Natomiast osoby, będące ucieleśnieniem przeciwieństw powyższych cech, mogą liczyć na bardzo satysfakcjonującą bonifikatę pieniężną za swoje talenty.
Premie niektórych handlowców dochodzą nawet do 15 tysięcy złotych! Zniechęcająca natomiast może być najbardziej obecnie pożądana forma współpracy, a więc na zasadach własnej działalności gospodarczej, a nie umowy o pracę. Często wymaga się też posiadania własnego auta, nie oferując służbowego. Nie są to atrakcyjne warunki dla osób, szukających stabilizacji – a takich jest zdecydowana większość.