lut
Praca w zawodzie handlowca, a zatem na takich stanowiskach jak opiekun klienta, przedstawiciel lub dyrektor handlowy czy kierownik sprzedaży, jest z jednej strony bardzo atrakcyjna, ale z drugiej charakteryzuje się dużym deficytem kadry pracowniczej. Skąd takie rozbieżności? Prawdopodobną przyczyną jest brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz praktycznych umiejętności wśród osób poszukujących pracy.
Wbrew obiegowej opinii – same chęci i bycie przebojowym niestety nie wystarczą. Konieczna jest nie tylko znajomość technik sprzedażowo-negocjacyjnych, ale również szeroko rozwinięte umiejętności miękkie, zdolności językowe i prawo jazdy kategorii B.
Najskuteczniejszą drogą ku zdobyciu wymarzonego zawodu jest ukończenie technikum i zdobycie tytułu zawodowego technik handlowiec. Uczniowie techników mają szansę korzystać z pracowni sprzedaży towarów, poznać techniki pracy biurowej i statystyki, a także zdobyć wiedzę w zakresie rachunkowości, informatyki, zarządzania i reklamy. Nie bez znaczenia jest położenie nacisku w większości szkół na znajomość obsługi specjalistycznych programów komputerowych, pozwalających zarządzać podatkami, magazynem i biurem.
Absolwenci, posiadający tytuł technika handlowca, potrafią obsługiwać również urządzenia do znakowania towarów, kasy i wagi oraz wiedzą jak prawidłowo eksponować towar i sporządzać dokumentację sprzedażową.
Podobne umiejętności można również nabyć w szkołach policealnych i dokształcających, również kończących się egzaminem państwowym. Nauka w szkołach dla dorosłych trwa zwykle cztery semestry. A dla niecierpliwych dostępne są kilkudniowe kursy – niestety ich koszt jest dość wysoki.