lut
Profesjonalny handlowiec to przede wszystkim specjalista branży, w której pracuje. Przykładowo, jeżeli branża dotyczy elektroniki, to handlowiec powinien posiadać wykształcenie techniczne i żywo interesować najnowszymi trendami w tym zakresie. Przez wzgląd na dynamicznie rozwijający się rynek, trzeba być przygotowanym na konieczność ciągłego pogłębienia wiedzy – niezbędna okaże się zatem chęć nauki i szybkość przyswajania nowej wiedzy.
Poza wykształceniem, kluczowe są również tak zwane umiejętności miękkie. Profesjonalny handlowiec to z jednej strony doskonały negocjator, a z drugiej świetny mówca. Jeżeli jesteś więc osobą nieśmiałą i nie lubisz występować publicznie – ta praca nie jest dla ciebie.
Bycie handlowcem wymaga otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktów, a także rozwiniętych zdolności komunikacyjnych. Istotą jego pracy jest zareklamowanie produktu w taki sposób, by ostatecznie klient go nabył. Trzeba być zatem zorientowanym na cel i dążyć do uzyskania zamierzonych wyników. Osoba podatna na stres raczej nie sprawdzi się w tym zawodzie. Kluczem do sukcesu będzie bez wątpienia znajomość technik sprzedażowych. Ale ważna okaże się również umiejętność słuchania i empatia – klient musi czuć, że jest naszym partnerem i może nam ufać.
Osoba odpowiednia do zawodu handlowca nie może również podlegać presji otoczenia i być podatna na manipulacje. Brak kontroli nad własnymi emocjami to cecha dyskwalifikująca. W opozycji do niej, z pewnością przydatny będzie uśmiech i pogodne nastawienie.