cze
Handlowiec to osoba, zajmująca się sprzedażą produktów lub usług danej firmy. Zawód ten opiera się na nawiązywaniu nowych relacji z klientami oraz dbaniu o relacje długofalowe, prowadzeniu wartościowych negocjacji oraz zawieraniu umów handlowych, a zatem opierających się na stosunku kupna – sprzedaży.
Istnieje wiele narzędzi, usprawniających pracę handlowców. Jednym z nich jest CRM – system, który zbiera informacje o kliencie i nawiązanych z nim relacjach. CRM, a więc Customer Relationship Management, to narzędzie służące do zarządzania relacjami z klientami, ale równocześnie pewna koncepcja metodologiczna, popularyzująca wśród handlowców postawę prokonsumencką. Funkcje CRM-u pozwalają z jednej strony opisać całościową współpracę z klientem, a z drugiej są technicznym wsparciem dla każdego handlowca w zakresie organizacyjnym.
Każdą informację o kliencie można zapamiętać i skatalogować w sposób pozwalający na późniejsze, sprawne jej odszukanie. Handlowcy mogą tworzyć w ramach katalogu różnorodne zakładki, operując w ten sposób indywidualnie kreowaną bazą danych. Podstawowymi modułami, w ramach których można gromadzić informacje, są: konta (zbiór danych o klientach), potencjalni klienci, działania (historia komunikacji z klientem: maile, spotkania), szanse sprzedaży (zainicjowane tematy, które mają szanse powodzenia), kontrakt (zawarte umowy), materiały sprzedażowe, konkurenci, a także listy marketingowe, koszty delegacji czy raporty. Zakładki można dowolnie modyfikować, w zależności od potrzeb.
System CRM nie jest skomplikowanym narzędziem, w dużej mierze opiera się na działaniach intuicyjnych. Niemniej, do jego w pełni efektywnej obsługi potrzebna jest wprawa – warto o nią zadbać.