kwi
Zawód handlowca z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Nie każdy się do niego nadaje, bowiem wymaga dużej dozy pewności siebie i charyzmy. Mimo tego, jeżeli jesteśmy zmotywowani do osiągania założonych celów, to warsztatu profesjonalnego handlowca możemy się nauczyć. Wystarczą dwie rzeczy – po pierwsze: opanowanie technik sprzedażowych, a po drugie: czas, potrzebny na ich zgłębienie i dający możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w ich stosowaniu.
Technik sprzedażowych w branży handlowej jest prawdopodobnie tak dużo, jak dużo jest specjalistów je analizujących. Skupmy się zatem na tych najbardziej podstawowych. Na początek nie można zwlekać z kontaktem, bowiem szybka odpowiedź na zapytanie zazwyczaj skutkuje pozyskaniem klienta. W sytuacji, w której to my wykonujemy pierwszy krok ważne jest, by nie poddawać się na starcie i próbować kilkukrotnie.
Jeżeli pozyskiwanie klienta wiąże się z kontaktem telefonicznym, warto wykonywać telefony z samego rana lub późnym popołudniem – daje to szansę, że nie przeszkodzimy potencjalnemu klientowi w obowiązkach zawodowych. Ważne jest także, by na wstępie określić cel naszej rozmowy oraz mówić wolno i wyraźnie.
Przyjazny ton głosu możemy z kolei osiągnąć uśmiechając się – nawet jeżeli ten uśmiech nie będzie do końca naturalny. Popularną techniką jest również zadawanie otwartych pytań, na które klient może udzielić dłużej odpowiedzi – dzięki temu bardziej zaangażuje się w rozmowę i będzie skłonny ją kontynuować. Przydatne jest także przytaczanie pozytywnych opinii innych klientów oraz nadmienienie, że dana oferta jest czasowa bądź ograniczona ilością dostępnych produktów.