sty
Handlowcy pracujący na niższych i średnich szczeblach w strukturach firmy, nie muszą legitymować się dyplomem studiów wyższych, jednak już specjaliści zarządzający zespołem pracowniczym powinni posiadać wykształcenie wyższe.
Ważne, żeby osoba starająca się o to stanowisko, posiadała doświadczenie w sprzedaży bądź obsłudze klienta. Niezbędna będzie także znajomość konkretnej branży, do w której ubiegamy się o pracę. Większość wymagań dotyczy jednak predyspozycji psycho-fizycznych.
Po pierwsze handlowiec musi charakteryzować się dobrą kondycją zdrowotną i być osobą aktywną i energiczną, by skutecznie motywować swoją postawą potencjalnych klientów. Kondycja fizyczna ma dość spore znaczenie w sytuacji, gdy handlowiec jest mobilny, a jego praca związana z regularnymi delegacjami.
Kolejną istotną kwestią są umiejętności interpersonalne i negocjacyjne, a więc łatwość nawiązywania kontaktów i przekonywania do przedstawianej oferty lub produktu.
Handlowiec musi charakteryzować się silną samokontrolą, wysoką kulturą osobistą, umiejętnością rozwiązywania konfliktów i zdolnościami analitycznymi w stosunku do potrzeb i oczekiwań klientów. Uczciwość, miła aparycja i zrównoważenie emocjonalne będą następnymi atutami. Zaliczymy do nich również samodzielność, dobrą organizację pracy własnej, inicjatywę, kreatywność i pomysłowość.
Na koniec warto wspomnieć, że kluczową predyspozycją do pracy w zawodzie handlowca jest szybkość uczenia się i chęć do stałego pogłębiania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji.